Pytania i odpowiedzi – kręgosłup i tematy pokrewne

Dlaczego od niedawna bolą mnie plecy?

Oczywiście możliwości jest wiele. Jednak dwie najbardziej prawdopodobne odpowiedzi to:

 • Ból wynika z okresowego przepracowania. Jest związany z tym, że kręgosłup potrzebuje czas na regeneracje. My powinniśmy mu zapewnić. Jeśli tak nie jest występuje ból spowodowany przemieszczeniem się elastycznego dysku i ucisk nerwu. Jeśli jesteśmy narażeni na większy stres niż zwykle, pewnością odbije się to w kondycji naszego kręgosłupa.
 • Ból wynika z długiego okresu, w którym pracowaliśmy na to aby wystąpił. Niestety, ale siedzący tryb życia, nieprawidłowe wykonywanie prac fizycznych, nadwaga, stres – to wszystko przyczynia się do obniżenia przestrzeni międzykręgowych, wysunięcia dysków, które powodują ucisk na nerwy. Po opanowaniu stanu ostrego (najlepiej z pomocą terapeuty), trzeba będzie zmienić nieco tryb życia, po to aby dolegliwości się nie powtarzały. Patrz też >>Profilaktyka<<.

Co to jest wypadnięcie dysku?

Mówiąc najprościej jak tylko się można, nasz kręgosłup zbudowany jest naprzemiennie z kręgów i dysków. Kręgi są twarde, dyski zaś – elastyczne. I to te ostatnie sprawiają najwięcej problemów. Mogą się wysuwać w dowolnym kierunku i uciskać różne nerwy, bądź ich zwoje – co odczuwamy jako ból. Zjawisko to nazywa się fachowo „protruzją”.
Nie jest natomiast możliwe całkowite wypadnięcie dysku (to tylko popularne określenie tej dolegliwości).
Patrz też Problemy z dyskiem<<

Jest to uwypuklenie się jądra miażdżystego, najczęściej z jego wniknięciem w otaczający je pierścień włóknisty. Powoduje ucisk na nerwy i ból.

Przepuklina dysku przebiega zwykle w następujących fazach:

 • nadmierny ucisk kręgów na dysk
 • fragmentacja jądra miażdżystego dysku i utrata jego właściwości amortyzujących
 • zniekształceni zewnętrznych struktur dysku (pierścienia włóknistego)
 • zaburzona zostaje biomechanika dysku
 • jądro przemieszcza się nadrywając pierścień włóknisty

Każdy ma indywidualną tolerancje ucisku na dyski, indywidualna jest ich wytrzymałość, jak również wielkość kanału rdzeniowego.
Patrz też >>Problemy z dyskiem<<

Czy w przypadku przepukliny dysku, konieczna jest operacja?

Nie. Często zdarza się, że przepuklina dysku nie ujawnia się w ogóle. Operacja jest konieczna w przypadku gdy przepuklina powoduje rwę kulszową oraz gdy inne metody usunięcia bólu zawodzą.
Operacja często polega na usunięciu dysku i zastąpieniu go implantem.

Czy po operacji usunięcia dysku, będę mógł normalnie funkcjonować?

W znakomitej większości przypadków – tak. Po usunięciu jednego dysku, jego brak rekompensowany jest przez pozostałe dyski. Pacjent w ogóle nie odczuwa zmiany. Oczywiście po operacji konieczna jest rehabilitacja a w dłuższej perspektywie zachowywanie pewnych zasad profilaktycznych.
(patrz >>Profilaktyka<<)

Czy mając problemy z kręgosłupem trzeba przestrzegać diety?

Bezpośrednio żadna dieta nie może pomóc w dolegliwościach odkręgosłupowych. Często jednak są one wynikiem nadwagi. Wówczas zgubienie kilku kilogramów zdecydowanie wpłynie na poprawę stanu zdrowia.

Już w wieku 35 lat mam poważne problemy z kręgosłupem, co będzie gdy się zestarzeje?

Nie koniecznie dolegliwości narastają wraz z upływem lat. Wręcz przeciwnie, często zmniejszają się one lub wręcz zanikają zupełnie. Prawdopodobnie ma to związek z utwardzaniem się zewnętrznej części dysku – pierścienia włóknistego. Bardzo wskazane jest , aby wykonywać odpowiednie ćwiczenia.

Czy kończyny o różnej długości wymagają stosowania wkładek do butów?

Najczęściej długość kończyn jest taka sama lub bardzo podobna, a wrażenie różnicy wywołane jest przez skręconą miednice.
Jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się przez wiele lat, wówczas ustala się pewna równowaga mięśniowa. Obcas ortopedyczny tylko by ją zakłócił. Jest on zalecany w niewielu przypadkach, zawsze po wykonaniu badania ortopedycznego.

Czy gorset albo pas stabilizujący są dobrymi metodami leczenia bólów kręgosłupa?

Gorset lub pas stabilizujący są stosowane i sprawdzają się w niektórych przypadkach. Są to najczęściej stany ostre. Dłuższe noszenie gorsetu lub pasa nie jest polecane, ponieważ osłabia to dodatkowo mięśnie. Mięśnie, które nie pracują, wiotczeją się i kurczą. Zaraz po zaprzestaniu stosowania ww. środków, należy dążyć do wzmocnienia mięśni pleców i brzucha.

Pas jest używany przy podnoszeniu ciężarów przez sportowców oraz w niektórych ćwiczeniach na siłownie. Stosują go również robotnicy fizyczni wykonujący ciężkie prace.

Czy bólom kręgosłupa można jakoś zapobiegać?

Oczywiście, w młodszym wieku powinniśmy badać nasze dzieci. W wieku późniejszym każdy z nas powinien przestrzegać zasad profilaktyki. Patrz:
>>Zapobieganie nieprawidłowościom u dzieci i młodzieży<<
>>Profilaktyka ogólna<<

Jakie inne dolegliwości mogą powodować nieprawidłowości odkręgosłupowe?

Pacjenci są często bardzo zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że ból i zawroty głowy, bóle ramion, bóle międzyżebrowe, zgaga, bóle żołądka, wzdęcia, i inne – mogą być spowodowane zaburzeniami w rejonie kręgosłupa.
Dzieje się tak, ponieważ czynnościami narządów sterują nerwy. Początek wszystkich nerwów bierze się w rdzeniu kręgowym, który biegnie w kanale rdzeniowym kręgosłupa. Wszystkie zaburzenia w tym rejonie, ucisk na rdzeń – może powodować zaburzenia narządów wewnętrznych.

Dowiedz się więcej: >>Zaburzenia pracy narządów wewnętrznych<<.

Co to jest kręgarstwo?

Inne nazwy tego zabiegu to terapia manualna, chiropraktyka lub osteopatia. Jest to zabieg ręczny wykonywany przez wykwalifikowanego terapeute. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego połączonego z wywiadem, może on zastosować jedną z dwóch technik:

 • mobilizację – poruszanie stawem w zakresie jego budowy
 • manipulację – pokonanie oporu stawu

Zabiegowi może towarzyszyć masaż. Wskazania ku terapii manualnej to głównie przeciążenia kręgosłupa, protruzją (przemieszczenie dysku),
Dowiedz się więcej: >>Kręgarstwo<<

Czy terapia manualne (kręgarstwo) jest niebezpieczne?

Teoretycznie tak, praktycznie raczej nie! Jeśli zbieg przeprowadza wykwalifikowany terapeuta, nie ma powodu do obaw. Sprawdźmy czy chiropraktyk posiada licencję oraz pozwolenie Ministerstwa Zdrowia do wykonywania zabiegów.

Dlaczego podczas zabiegu chiropraktycznego słyszymy „trzaski”?

Jest to wynik uwalniania się pęcherzyków powietrza z płynu stawowego. Nie ma się czego obawiać, choć dla części osób jest to nieprzyjemne.

Kiedy konieczna jest operacja?

Mniej więcej 95% przypadków dolegliwości kręgosłupa można wyleczyć metodami nieinwazyjnymi.

Leczenie chirurgiczne stosuje się m.in. w przypadku:

 • gdy ucisk rdzenia lub nerwów grozi porażeniem
 • zerwań wiązań tylnych
 • niecofających się przepuklinach krążkowych
 • zespołu ogona końskiego
 • skolioz dużego stopnia u dorosłych
 • zmian zwyrodnieniowych stawów
 • zwyrodnień kręgów w postaci narośli
 • niektórych przypadkach kręgozmyku

Na rynku dostępnych jest wiele leków na bóle kręgosłupa. Czy są skuteczne?

Należy podkreślić, że leki warto stosować wyłącznie w przypadkach ostrych i to tylko do czasu ich ustąpienia. Leki nie mają możliwości usunięcia przyczyny bólu, która w 98% przypadków ma naturę mechaniczną.