Ćwiczenia kręgosłupa

(Uwaga! Przed wykonaniem jakichkolwiek zasięgnij porady specjalisty!!!)

Ćwiczenie „pajacyk” wykonujemy je leżąc na plecach. W ćwiczeniu biorą udział głowa, ręce i nogi. Poruszamy nimi na przemian – symetrycznie w rytmiczny sposób. Ćwiczenie ma na celu zmniejszenie ucisku na dyski poprzez rozluźnienie połączeń kręgów. Polecane w większości dolegliwości dysków kręgosłupa. Czas trwania ćwiczenia od 4-8 minut.

Ćwiczenie wykonujemy leżąc na plecach. Podnosimy biodra tak aby nogi utworzyły z korpusem płaszczynę liniową. W takiej pozycji wytrzymujemy kilka sek.
Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Wykonujemy około 3 x 15-30 powtórzeń.

Ćwiczenie wykonujemy z klęku podpartego. Następnie siadamy na kolanach, jednocześnie przesuwając ręce jak najdalej w przód. W tej pozycji wytrzymujemy kilka sek.
Ćwiczenie rozluźnia i uelastycznia połączenia kręgowe.
Wykonujemy około 20 powtórzeń.

Ćwiczenie mięśni brzucha. Wykonujemy je leżąc na plecach z ugiętymi nogami. Następnie podnosimy jednocześnie głowę i nogi. Wytrzymujemy kilka sek.
Ćwiczenie warto wykonać w serii: 3 x 30-50 powtórzeń (według możliwości).

Ćwiczenie „rowerek”. Wykonujemy pełne okrężne ruchy każdej nogi. Ćwiczenie wzmacnia dolne mięśnie pleców, dodatkowo rozluźnia połączenia stawowe miednicy, krzyżowe oraz kręgosłupa lędźwiowego.
Czas trwania ćwiczenia około 4-5 min.

Ćwiczenie wykonujemy leżąć na brzuchu. Unosimy do góry naprzemiennie rękę i nogę. Następnie druga strona. Wytrzymujemy kilka sek.
Ćwiczenie wzmacnia mięśnie barku i placów.
Wykonujemy 2-3 serie po około 10-15 powtórzeń.

Ćwiczenie wykonujemy analogicznie jak poprzednie, tylko w klęku podpartym.