Postępowanie w nagłych przypadkach

Mówiąc o przypadkach dolegliwości nagłych, mamy na myśli ostre bóle pochodzenia odkręgosłupowego:

 • ostre lumbago
 • ostra rwa kulszowa
 • Postra blokada kręgosłupa szyjnego

Zasady postępowania i nasze własne możliwości pokrywają się w każdym z tych przypadków dlatego podamy ogólny schemat i sposoby na złagodzenie bólu.

(W zespole >>ogona końskiego<<, który charakteryzuje się bólem lędźwiowym, porażeniem czucia po obu stronach ud, porażeniem mięśni – należy jak najszybciej przewieść chorego do lekarza)

 1. Zażyj środek przeciwbólowy, np. aspirynę i popij go dużą ilością wody.
 2. Przyjmij pozycję niebolesną. Dla każdego może być ona inna. Należy ją ustalić indywidualnie i odpoczywać w niej około 1 godziny. Jakkolwiek istnieje kilka mniej lub bardziej uniwersalnych pozycji, które przynoszą ulgę chorym a są przyjemne i relaksujące dla osób zdrowych.
  • ułożenie schodkowe: (plecy poziomo, uda pionowo, podudzia poziomo) łatwo uzyskać tą pozycję kładąc się na podłodze na plecach a nogi wyciągając np. na fotelu; w pozycji tej dolna część kręgosłupa jest lekko rozciągana i zmniejsza się napięcie spoczynkowe mięśni pleców

  • ułożenie schodkowe ze skręceniem tułowia: jak wyżej, z tym, że tułów skręcamy jak na rysunku

  • pozycja embrionalna: na boku z przykurczonymi mocno nogami; w pozycji tej krążek międzykręgowy powinien się zacząć cofać na swoje właściwe miejsce

  • leżąc na plecach cały tułów unosimy na konstrukcji z kołder i kocy, pod kolana podkładamy zwinięty koc

  • leżąc na plecach przyciągamy zgięte nogi do klatki piersiowej

 3. Weź gorącą kąpiel, ewentualnie skieruj strumień gorącej wody na bolący rejon. Woda powinna być tak gorąca jak tylko dasz radę wytrzymać. Ma to na celu lepsze ukrwienie, poprawienie krążenia a przez to złagodzenie napięcia mięśni i zlikwidowanie bólu.
  Siedząc w wodzie spróbuj wykonywać okrężne ruchy miednicą, wyginaj się na boki, do tyłu i do przodu. Rozciągnie to wiązadła kręgów, pomoże dyskowi wrócić na właściwe miejsce.
 4. Można przeprowadzić lekki, delikatny masaż chorego miejsca.