Twoja kondycja psychiczna

Tytuł tego rozdziału może zdziwić. Jednak czy nie jest tak, że kiedy miewasz bardziej stresujący okres – coś się dzieje: narasta zmęczenie, frustracja, pojawia się ból głowy, wreszcie ból kręgosłupa…
(chcąc wiedzieć więcej, przeczytaj >>Zespoły psychogenne<<).

Dlatego każdy powinien dbać o swoją kondycję psychiczną, tak samo jak o pożywienie, czy wypoczynek.

Zapraszamy na kolejne podrozdziały:

Kilka sposobów na stres
Schemat rozwiązywania problemów
Zachowaj dystans, wybieraj swoje bitwy
Pozytywne nastawienie
Dzień zwykłych cudów
Uśmiech
Śmiech
Poczucie humoru
Kontakty z innymi ludźmi
Życie duchowe

Stres! NIE DAJ SIĘ!!!

Tak, jest wokół nas. Nie możemy od niego uciec, więc trzeba nauczyć się radzić sobie z nim.

Kilka sposobów na stres

Relaks przy śniadaniu

Poranek oraz śniadanie są o tyle ważne, że zaczynają Twój dzień. Wstań o takiej porze aby się nie spieszyć. Samo śniadanie powinno być smaczne – coś co naprawdę lubisz. Staraj się zjeść je ze współmałżonkiem i dziećmi, od czasu do czasu umów się z przyjacielem. Jedzenie da Ci energii a przyjazna pogawędka wprawi w dobry nastrój na resztę dnia.

Zaplanuj swoje zajęcia

Nie ma nic gorszego niż chaos i pośpiech. Planując swój dzień wcześniej, wiesz co i kiedy robić. Listę zadań uporządkuj od najważniejszej, do najmniej istotnej. Jeśli nie uda Ci się czegoś wykonać – nie ma problemu: przełóż to na następny dzień.

Nie wszystko musi być perfekcyjne

„Człowiek to brzmi dumnie” – ale nie jesteśmy idealni. Na pewno wiele rzeczy robisz bardzo dobrze, ale każdy ma prawo do błędu. Wybacz sam sobie, wyciągnij wnioski i idź dalej.

Nie rób wszystkiego sam

Masz prawo oczekiwać pomocy od innych. Kiedy indziej, sam śpiesz z pomocną dłonią. Bądź asertywny i jasno wyrażaj swoje prośby lub oczekiwania. Przykład: ugotowałaś obiad, poproś któregoś domownika aby pozmywał naczynia.

Zmniejsz „szum” wokół Ciebie

Człowiek ma ograniczone możliwości tolerowania szumu i hałasu. Jeśli w pracy używasz głośnych maszyn, ubieraj słuchawki ochronne. Jeśli twój gabinet jest słabo wyciszony, zainstaluj kotary i połóż wykładzinę. Wyłącz telewizor i radio podczas posiłku. Będziesz zdziwiony gdy odkryjesz kojącą właściwość ciszy.

Nie ukrywaj emocji

Emocje, wszelkiego rodzaju, gromadzą się w naszej podświadomości. Jeśli ktoś robi coś co Cię irytuje, powiedz mu o tym spokojnie, z szacunkiem, z dozą humoru. Większość ludzi nie chce świadomie irytować innych.

Zrób sobie przerwę

Przerwa to nie strata czasu. W efekcie 15 minut relaksu podniesie Twoją wydajność. Dobrym sposobem na przerwę jest: lunch w dobrym towarzystwie, spacer, medytacje, ćwiczenia fizyczne.

Wykaż poczucie humoru

Czy wiedziałeś, że minuta śmiechu przedłuża życie o 1 dzień. Ponadto śmiech relaksuje, daje inną perspektywę, przedstawia Cię, jako człowieka, pogodnego i przyjaznego 🙂 Patrz: >>Poczucie humoru<<

Schemat rozwiązywania problemów

Problemy są częścią naszego życia. Masz problem? To dobrze, bo znaczy, że żyjesz. Jeśli rozwiązujesz dużo problemów, znaczy, że raczej prędzej, niż później – dużo osiągniesz. Wychowasz dobrze dzieci, rozwiniesz firmę, dostaniesz awans, itd. …

Istnieje skuteczny schemat rozwiązywania problemów.

 1. Wybierz jeden problem. Być może masz ich wiele. Jednak teraz wszystkie swoje siły skoncentruj na jednym z nich.
 2. Jasno i konkretnie określ swój problem. Następnie zapisz go na kartce. Pozwoli Ci to spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, sytuacja nie będzie Cię już przerażała. Przykład: Prowadzę tryb życia, który w fatalny sposób wpływa na moje zdrowie.
 3. Podziel swój problem na „pod-problemy”. Przykład: Spędzam zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej. Mam nieodpowiednie meble. Nie mam czasu na ćwiczenia fizyczne. (ew. patrz -> nast. pkt.)
 4. Zapisz swój problem w inny sposób. Przykład:Zamiast „Brakuje mi 20’000 zł aby uruchomić swoją firmę”, napisz „Potrzebuje samochodu, lokalu i maszyn”. Bardzo często może się okazać, że wcale nie masz problemu, gdyż: „mogę pożyczyć samochód od brata, który np. wyjechał na dłuższy czas; na lokal produkcyjny przeznaczę garaż; maszyny mogę wziąć w leasing lub kupić w systemie ratalny”. (ew. patrz -> nast. pkt.)
 5. Zrób burzę mózgu. Ciągle z długopisem w ręce, postaraj się znaleźć tak wiele możliwych rozwiązań jak tylko możesz. Puść wodze fantazji. Na razie nie zastanawiaj się, czy to co piszesz jest realne. Po prostu pisz. (Być może później zobaczysz, że niektóre rozwiązania nie są realne, ale niewiele trzeba zrobić aby były.)
 6. Przed pójściem spać, przeczytaj swoje notatki. Krótko zastanów się nad nimi. Rozważ różne opcje. Nie staraj się na siłę znaleźć rozwiązania. W tym momencie chodzi głównie o aktywowanie Twojej podświadomości. Będzie ona pracować dla Ciebie, podczas Twojego snu.
 7. Wstań trochę wcześniej niż zwykle. Zjedz lekkie śniadanie (doda Ci sił), napij się kawy (postawi Cię na nogi) lub soku (orzeźwia), wykonaj 5-minutowe ćwiczenia (rozbudzisz się, poprawi Ci się humor: ). Dopiero teraz zasiądź przed swoimi notatkami i już na wstępie spróbuj dopisać kolejne możliwe rozwiązania. Teraz przeglądnij wszystko jeszcze raz. Zrób dodatkowe adnotacje, wypisz uwagi. Możesz się posłużyć dużą kartką i zapisywać w formie grafów, czy tabelek.

Najlepszy sposób rozwiązania problemu może Ci przyjść do głowy niespodziewanie. EUREKA! ze swoich ust możesz usłyszeć po kilku godzinach lub nawet dniach – zależy od rangi problemu i od praktyki. Tak, z każdym następnym problemem uporasz się łatwiej. Twoja kreatywność to coś co można rozwijać…

Zachowaj dystans – Uzyskasz szerszą perspektywę

Wyrób w sobie nawyk nie interesowania się sytuacjami, na które nie masz wpływu. Nie przejmuj się, tym, że szef przyszedł do pracy w złym humorze. Nie masz wpływu. Rób swoje.

Wyrób w sobie nawyk popatrzenia na rzeczy w szerszej perspektywie lub długoterminowo. Na różne sytuację można spojrzeć w różny sposób. Jak wiemy Ziemia jest okrągła, choć na co dzień postrzegamy ją jako płaską. Tak samo, np. czerwone świato „kilka razy pod rząd”, może popsuć Ci humor, jednak uzmysławiając sobie, że nie wpłynie to na Twoje życie – podejdziesz do tego na luzie i zyskasz.
Trudno rzucić Ci palenie, pomyśl co zyskasz w dłuższej perspektywie, oszczędzając „niespalone” pieniądze.

Wybieraj swoje bitwy

Czasami mądrą decyzją na stresującą sytuacje jest wycofanie się. Jaskiniowiec widząc lwa, nie atakował go gołymi rękami. W życiu czasem trzeba być siłaczem, a czasem szachistą i strategiem.

Decyzję o wycofaniu warto podjąć, jeśli:

 • nie ma szans na wygraną
 • nie jesteś przygotowany do potyczki
 • gra jest „nie warta świeczki” i „nieambicjonalna”
 • możesz zyskać więcej – w dłuższej perspektywie

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie to: optymizm, pogoda ducha, poczucie humoru, uśmiech – to kompletny zestaw, który zapewni Ci szczęście i zdrowie. Nie tylko Twój organizm będzie produkował więcej endorfiny i acetyholiny, ale również będziesz postrzegany przez innych ludzi, jako człowiek, którego warto znać, z którym przyjemnie jest przebywać.

Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że śmiech rzeczywiście leczy. Pionierami tych doświadczeń byli Norman Cousins, czy Patch Adams. Terapia, która opiera się na śmiechu nosi nazwę gelotologii. W Polsce także jest stosowana, np. przez Fundację „Dr Clown”.

„Dziesięć minut głębokiego, wstrząsającego przeponą śmiechu w dużym stopniu znieczula ból, prawie równie skutecznie, co ogólnie stosowane przez anestezjologów środki.” Norman Cousin
„Śmiechem nie da się niczego wyleczyć, ale jest on wspaniałym wspomagaczem w leczeniu wszelkich chorób.” mgr Anna Radomska

Dzień zwykłych cudów

Dzisiaj… Życzę Ci dnia zwykłych cudów.
Gorącej filiżanki kawy, która ktoś dla Ciebie zrobi. Nieoczekiwanego telefonu od starego przyjaciela.
Zielonych świateł na Twojej drodze do pracy, albo sklepu.
Życzę Ci dnia małych spraw, które Cię ucieszą…
Najszybszej kolejki w sklepie spożywczym.
Dobrej piosenki zaśpiewanej w radiu.
Twoich kluczy dokładnie tam gdzie ich szukasz.

Życzę Ci dnia pełnego szczęścia dawkowanego w perfekcyjnych dawkach, które dadzą Ci radosne poczucie, ze Pan uśmiecha się do Ciebie, obejmuje Cię i przygarnia, ponieważ jesteś kimś specjalnym i nietuzinkowym.
Życzę Ci dnia Pokoju, Szczęśliwości i Radości.

Uśmiech

Kiedy się uśmiechamy – otwieramy drzwi.
Uśmiech jest wart milion dolarów.
Uśmiech na twarzy drugiej osoby rozpoznasz z odległości 60 m.
Uśmiech sprawia, że wyglądamy ładniej i młodziej.
Uśmiech jest jak kwiat.
Uśmiech mówi: lubię Cię, chcę Cię poznać, jesteś dla mnie ważny, wszystko w porządku, porozmawiajmy… uśmiech może powiedzieć… to czego nie da się powiedzieć…

A przecież uśmiech to tylko skurcz bocznych mięśni warg oraz mięśni około usznych. Jest wyrazem zadowolenia, życzliwości, szczęścia. Występuje we wszystkich kulturach. Uśmiechają się już dzieci nienarodzone…

Śmiech

„Śmiech jest formą uzewnętrznienia uczuć, jest zachowaniem mającym topić lody i przerzucać mosty pomiędzy ludźmi.”

Śmiech leczy duszę i ciało. To nie tylko slogan, ale również dyscyplina medycyny. Jej nazwa brzmi gelotologia (od grec. gelos, czyli śmiech). Jednym z ojców terapii był Norman Cousins, chorujacy na zapalenie stawów – bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem. Zwyciężył!!!

Psychologicznie

Śmiech służy wyrażeniu radości, przyjemności, euforii. Może być także wywołany pobudzeniem fizycznym (łaskotki), radością, że się góruje nad innymi lub dostrzeżeniem komizmu czy niestosowności jakiejś sytuacji. W kontaktach międzyludzkich jest niezastąpionym narzędziem.

Bardziej naukowo…

Śmiech działa neurofizycznie, tworząc połączenie między obiema półkulami mózgu. Poprawia się krążenie krwi, elastyczność mięśni i oddychanie.

…Lub bardziej filozoficznie

Śmiech oddaje naszą głębie, tworząc łącznik pomiędzy nią a resztą świata. Ujawnia się archetyp duszy i prafenomen świadomości. Śmiech prowadzi do duchowej humanizacji.

Poczucie humoru

„Dzięki śmianiu się, stajemy się coraz inteligentniejsi, co umożliwia nam coraz łatwiejsze znajdowanie powodów do śmiechu. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia.”

Dlaczego poczucie humoru jest takie ważne, każdy wie. (Patrz też: Uśmiech oraz Śmiech) Jednak życie jest życiem i czasem nie jest do śmiechu, bo praca, pieniądze, zmartwienia…
Warto jednak nauczyć się kilku „sztuczek”, które pomogą… uratować niejeden dzień.

 1. We wszystkim staraj się dopatrzyć czegoś śmiesznego. Wkrótce sprawi to, że staniesz się bardziej pogodnym i zrelaksowanym 🙂
 2. Śmiej się z siebie. W przeciwnym wypadku zostawiasz to innym 🙂
 3. Używaj humoru aby neutralizować konflikty. Pamiętam jedną kłótnię z żoną. W jednej chwili wymknęło się jej coś, co wogóle do niej nie pasuje. Ku mojemu własnemu zdziwieniu, popatrzyłem na nią i powiedziałem „Kochanie, nie zniżaj się do mojego poziomu”. Oboje wybuchnęliśmy śmiechem. Za kilka chwil wszystko było dobrze 🙂
 4. Odgadnij co Cię śmieszy. Jednych śmieszą komedie, inni wolą bardziej skomplikowany rodzaj humoru. Kiedy już się dowiesz – będziesz mógł bardziej świadomie poszukiwać źródeł humoru dla Ciebie 🙂
 5. Załóż „biblioteczkę śmiechu”. Zbieraj śmieszne książki, filmy, programy komputerowe. Wyodrębnij dla nich osobne miejsce (na półce, w komputerze). Do swoich „Ulubionych” dodaj strony z humorem. Każdego dnia odwiedzaj jakąś i przeglądaj choćby przez 5 minut 🙂
 6. Zapamiętuj śmieszne momenty. Potem opowiadaj je bliskim Ci osobom. Kiedy pojawia się stres wracaj do tych momentów 🙂
 7. Naucz się bawić z dziećmi. Zapomnij wówczas o pracy i troskach. Jeśli masz psa, naucz go jakiejś sztuczki 🙂
 8. Odwiedź zoo. Jest tam kilka gatunków zwierząt, które zachowuję się dosyć śmiesznie lub wyglądają nietypowo. Zwróć uwagę na… małpy 🙂
 9. Masz poważną pracę. OK, ale przynajmniej od czasu do czasu przynajmniej pomyśl, że nie jest aż taka ważna 🙂
 10. Naucz się 3 przyzwoitych dowcipów.

Kontakty z innymi ludźmi

Twoje stosunki z innymi ludźmi stanowią 90% Twojego szczęścia. Człowiek nieszczęśliwy cierpi nie tylko duchowo, ale zwykle także choruje. Stąd ten dział.

Rodzina
Kontakty rodzinne to najmocniejsze relacje, których nie można zaniedbywać. To Twoja rodzina. Rodzina daje nie tylko radość, ale również oparcie, poczucie bezpieczeństwa i sens życia.
Być może prowadzisz firmę lub piastujesz inne stanowisko. Ciężko pracujesz aby utrzymać rodzinę.
W gruncie rzeczy zawsze okaże się, że: „Rodzina to Twoja najlepsza inwestycja.”
Aby w rodzinie dobrze się układało – także trzeba na to zapracować. Bardzo dobrą okazją do podtrzymania więzi rodzinnych, jest wspólny posiłek. Co więcej, pomoc dzieci i męża w kuchni to świetne spędzenie wspólnie czasu.

Twoja żona
Pamiętaj, że Ona jest z Wenus. Co oznacza, że ceni sobie ciepło, czułość, uprzejmość. Lubi rozmawiać, ponieważ tak rozwiązuje swoje problemy, odreagowuje stres i trudy dnia. Pamiętaj, że podczas rozmowy, często niedopowiada czegoś, lub wyraża coś w okrężny sposób – daje Ci w ten sposób pole do wykazania się. Postaraj się czytać między wierszami.
Od czasu do czasu, będzie miewać gorsze dni i to jest naturalne w przypadku każdej kobiety. Wówczas bądź przy niej, słuchaj jej, dawaj otuchę i nie rozwiązuj jej problemu, bo Ona tak naprawdę tego nie chce. Jest uczuciowa, dlatego chce abyś okazał jej współczucie (nie litość) i zrozumienie – nie rozwiązania. Słuchaj jak mówi.
Lubi być traktowana wyjątkowo, dlatego pierwsze co rób po przyjściu do domu to pocałuj ją. Właśnie tak.

Twój mąż
Pamiętaj, że On jest z Marsa. Często nie rozumie, jeśli powiesz o czymś w przenośni, w sposób okrężny. Rozumie i woli konkrety.
Lubi czuć się potrzebny, pozwól mu na to, gdyż jest to dla niego jak pożywienie. Mów otwarcie o swoich potrzebach. Poczuje się lepiej i zyska motywację, a Ty jego – jeszcze większy szacunek. Na koniec zauważ jego wysiłek, ponieważ lubi być doceniony.
Nie staraj się udoskonalać swojego męża. On nie rozumie intencji kobiet, poczuje się urażony.
Twój mężczyzna od czasu do czasu, potrzebuje pójść do swojej „jaskini”. „Jaskinia” może oznaczać miejsce fizyczne lub trochę przestrzeni myślowej. Mężczyźni w ten sposób odreagowują stres albo rozwiązują problem. Robią tak, ponieważ chcą zaoferować Ci gotowe rozwiązanie. Bynajmniej „nie stój pod Jaskinią”, On chce abyś Ty w tym czasie robiła coś co lubisz i dobrze się czuła.

Przyjaciele
Przyjaciel to ktoś, z kim czujemy się swobodnie, z kim możemy porozmawiać, miło spędzić czas, wreszcie to ktoś na kogo możemy liczyć. Ceń sobie stare przyjaźnie, ale bądź otwarty na nowe. W ten sposób kręg może się cały czas poszerzać.
Przyjaźń jest jak roślina, którą trzeba podlewać. Starajcie się spotykać regularnie w niezobowiązującej atmosferze. Wychodźcie razem do pubu, kawiarni, itd… Starajcie nie mówić cały czas o pracy, ale o tym co was interesuje i absorbuje.
Towarzystwo i zachęta życzliwych ludzi będzie silnym bodźcem dla Twojego morale, oraz odskocznią od codzienności.
Jeśli nie masz przyjaciół, wyjdź z domu i ich poszukaj. Zapisz się do jakiegoś klubu, zacznij działać w jakiejś organizacji, wstąp do wspólnoty religijnej. Możliwości jest wiele. Ostatecznie wykorzystaj Internet, ale pamiętaj, że osobisty kontakt będzie lepszy i skuteczniejszy. Jeśli jesteś nieśmiały, udawaj, że ta nie jest – nikt nie zauważy różnicy. Poza tym, niektórym ludziom podobają się nieśmiałe osoby, są przez nie „przyciągane”.

Społeczeństwo
Ludzie to istoty społeczne, nikt nie jest samotną wyspą. Oprócz tego, że się potrzebujemy, dzięki innym ludziom każdy może być lepszy / poczuć się lepiej.
Oczywiście takie relacje trzeba zbudować. Kto nie żałuje na siew, zbiera bogate plony.
Wybierz jeden klub (np. sportowy) lub organizację (np. charytatywną) ze swojej okolicy i zacznij działać.
Zbierz grono ludzi, których złączy wspólna pasja i spotykajcie się razem. Nie musi to być nic szczególnego. Możecie umawiać się na wspólne strzelanie z wiatrówek lub wspólne pokazy zdjęć.

Aby być lubianym przez ludzi warto zachować następujące zasady:

 • Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj.
 • Wyrażaj uznanie.
 • Okazuj ludziom szczere zainteresowanie.
 • Mów pierwszy cześć, dzień dobry, proszę.
 • Uśmiechaj się szczerze (przez telefon również).
 • Słuchaj aktywnie i z pełną uwagą.

Życie duchowe

Życie duchowe dotyka samej istoty bytu.

Dlaczego taki rozdział na stronie o zdrowiu kręgosłupa? Być może jest wiele odpowiedzi, wybiorę jedną z nich:Otóż bez wiary nie ma pełnego „spokoju serca”, bez tego nie istnieje pełna równowaga psychiczna. Zachwiana psychika wpływa na nasze zdrowie.

Być może jest Wam dobrze i czujesz się świetnie bez wiary. Jednak życie jest życiem. Wszystko się może zdarzyć. Czuwajcie i módlcie się, bo nie znacie dnia ani godziny (Mt, 25:13). Wiara jest jak tarcza chroniąca przed burzami życia. Jaki jest sens życia? Na to pytanie łatwiej znaleźć odpowiedź będąc osobą wierzącą.

Życie na Ziemi szybko przemija i to może niepokoić. Wiara daje nadzieję na życie wieczne. To zaś przekłada się na spokój, a spokój na harmonię, a harmonia na szczęście, a szczęście na zdrowie.

Pieniądze i rzeczy to tylko materia, która przeminie. Miłość Boga nie przeminie nigdy. Nie gromadźcie rzeczy, wszystko to w obliczu Śmierci, wyda się śmiertelnie śmieszne… Pozostanie tylko to co uczyniliście innym (Braciom moim najmniejszym; Mt 25,40) Największym człowiekiem, był ten najbiedniejszy – Jezus Chrystus.

Ale życie duchowe to nie tylko wiara w Boga. To także spojrzenie na dzieła Boga. Zatrzymaj się i powąchaj róże. Popatrz w niebo. Elvis Presley odniósł sukces, ale przez większość życia był nieszczęśliwy i umarł nieszczęśliwy, dlatego, że jego życie było ubogie w wartości duchowe.
Dla umysłu materialnego, świat może być szary i ciężki jak ołów. Dla błyskotliwego i otwartego umysłu, świat zawsze jest piękny. Ceń wartości niematerialne. Pielęgnuj w sobie uczucie zachwytu. „Jestem przekonany, że źdźbło trawy jest nie mniejszym cudem niż wędrówka gwiazd” – pisał Walt Whitman.

Zbieraj dobre wspomnienia. Warto wspominać często to co było najlepsze w naszym życiu, to co jest najlepsze. Dobrze jest robić dużo zdjęć. Dobre wspomnienia mogą rozpłomienić duszę człowieka w najczarniejsza godzinę, jeśli taka miałaby kiedykolwiek przyjść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *